Fantastisk herskabslejlighed på en af Danmarks mest eksklusive adresser
"Kjøbenhavn, Du livsglade By, Gammel og dog saa ung og saa ny! Ingen kan bedre end Du vise frem Mangt et velsignet, hyggeligt Hjem." Sådan skrev H. C. Andersen i 1875 – hele 50 år før, at ejendommen her overhovedet blev opført. Men vi er mange, der deler kærligheden til byen, som den folkekære forfatter maler frem i sin lyrik, og få steder ser man et så velsignet hjem som her.
Der er tale om en rigtig herskabslejlighed af den gamle skole, hvor der er højt til loftet, fin stukkatur, sildebensgulve, sprossede vinduer, fyldningsdøre, specialbyggede reoler, flere stuer en suite – vi kunne blive ved. Sjældent er det også, at man på en så central adresse kan råde over hele 240 kvadratmeter, og ønsker I det, kan I overtage det smukke inventar, der får lejligheden til at fremstå som en sand tidslomme.
Ja, det er uden tvivl jer med historisk interesse og indretningssnilde, der skal erhverve jer disse ekstraordinære rammer, for hver en kvadratmeter er velbevaret, så I får en helt unik mulighed for at sætte eget præg på den ægte vare. Ejendommen er nemlig præcis 100 år gammel og blev dermed opført tilbage i de brølende 20'ere, og i dét, man træder ind i den imponerende opgang, er det da også som om, at man står midt i The Great Gatsby.
I skal med helt op på fjerde sal, hvor I får masser af lys, men I behøver ikke engang at få pulsen op, for der er elevator i ejendommen. Indenfor hoveddøren venter de mange muligheder i form af fire sydvendte stuer en suite, et rummeligt spisekøkken, to badeværelser, to store soveværelser, flere opbevaringsrum og indbyggede skabe samt en fordelingsgang, der byder velkommen til det hele. Endnu en fordel præsenterer sig ydermere udenfor, hvor der er mulighed for at leje parkeringsplads i gården (I skal blot skrive jer op på ventelisten).
Og nu er vi så tilbage, hvor vi startede – nemlig ved beliggenheden midt i København. Adressen placerer jer i et kvarter, som altid har været forbeholdt de heldige få og er kendetegnet ved at være lidt ekstra roligt og eksklusivt. Det bliver nærmest heller ikke mere centralt end lige her. For postnummeret siger København K, og til den ene side har I Kastellet og til den anden Esplanaden, og ikke meget længere væk ligger både Marmorkirken, Amalienborg, Nyboder og hele det summende byliv. Dermed bliver hverdagen nem og fritiden fornøjelig, uden at I skal anstrenge jer spor.
Vi har meget mere at fortælle om denne fantastiske bolig, så tøv endelig ikke med at tage kontakt ved interesse.
Økonomien i boligen
Opret dig i køberkartoteket og få besked om lignende boliger.
Få direkte besked, når der kommer relevante nye boliger til salg, der matcher dine ønsker. Du ser også de boliger, vi får til salg, som vi ikke viser på Nybolig.dk.
Tilpas filtre og opretKontakt

Kontakt
Johannes Kloster
Skal du også sælge?
Kontakt os og få en gratis salgsvurdering, så ved du hvad din bolig er værd.
- Få et hurtigt estimat af salgspris eller en grundig vurdering.
- Få et indblik i, hvad din ejendom er værd på markedet lige nu.
- Find ud af, hvor meget du selv kan købe for, hvis du ønsker at skifte bolig.
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse