Yderst velholdt 1-planshus med attraktiv 60’er-stemning
Er I også faldet for retro-stilen, er denne fine perle måske noget for jer. Huset har kun haft en ejer - og det har været elsket og passet godt på gennem årene.
Ejendommen har en attraktiv placering. Det ligger på en rolig og hyggelig villavej og samtidig tæt på institutioner og skole, samt grønne områder omgivet af kolonihaver og uden trafikstøj. Ligeledes er der kort afstand til både dagligdagens supermarkeder og BIG indkøbscenter i Herlev med bl.a. spisesteder og biograf. Der er institutioner og skole tæt på, ligesom her er mange grønne områder. Dertil kommer nærheden til indfaldsveje og S-tog – og med den kommende letbane, bliver det endnu nemmere at komme rundt.
Huset rummer en fantastisk dejlig stue og pejsestue med udgang til stor sydvendt overdækket terrasse, hvor den meget smukke have kan nydes. Den store stue og pejsestuen er husets hjerte. Her strømmer lyset ind fra flere sider og de store rum indbyder til hyggeligt samvær med store og små.
Fra entreen med god plads til overtøjet, træder I ind i det rummelige (spise-)køkken. Det er delvist originalt, men meget velfungerende med god skabs- og bordplads. Det kan derfor sagtens bruges som det er, men kan også fornyes evt. med nye fronter og bordplade – eller i kan skifte ud med helt nyt. Ved siden af køkkenet finder I et rummeligt praktisk bryggers med vaskemaskine og klassiske skabe med teaktræ til opbevaring. Fra entreen er der adgang til to gode værelser med samme smukke skabe - det største har oprindeligt været to værelser, hvilket nemt kan reetableres. Derudover finder I et rummeligt badeværelse med bruseniche, håndklædetørrer og masser af skabsplads. Hvis I drømmer om endnu et toilet/badeværelse, er der mulighed for at inddrage en del af bryggerset til toilet/badeværelse med adgang fra udvidet køkken/alrum eller med direkte adgang fra det ene soveværelse, så I får en lækker forældreafdeling. Den store stue og pejsestuen er husets hjerte. Her strømmer lyset ind fra flere sider og de store rum indbyder til hyggeligt samvær med store og små. Fra pejsestuen er der udgang til en skøn, overdækket terrasse, så det er nemt at sætte sig udenfor, så snart vejret tillader det.
Udover en praktisk garage er Der er tillige et stort loft til opbevaring. Ejendommen har parketgulve under alle tæpper i huset, bortset fra i pejsestuen, hvor der nemt kan etableres nyt gulv med gulvvarme.
Særdeles skøn og solrig have med plads til familielivet, stort skur og drivhus til tomaterne.
Økonomien i boligen
Opret dig i køberkartoteket og få besked om lignende boliger.
Få direkte besked, når der kommer relevante nye boliger til salg, der matcher dine ønsker. Du ser også de boliger, vi får til salg, som vi ikke viser på Nybolig.dk.
Tilpas filtre og opretKontakt

Kontakt
Peter Ragn Pfeffer
Skal du også sælge?
Kontakt os og få en gratis salgsvurdering, så ved du hvad din bolig er værd.
- Få et hurtigt estimat af salgspris eller en grundig vurdering.
- Få et indblik i, hvad din ejendom er værd på markedet lige nu.
- Find ud af, hvor meget du selv kan købe for, hvis du ønsker at skifte bolig.
Hvor langt er der til nærmeste?
Se hvor lang tid der er mellem denne bolig og en anden adresse